Koszalin - atrakcje, położenie

Koszalin

Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim i jest drugim ośrodkiem miejskim na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się na Pobrzeżu Koszalińskim, w dorzeczu rzeki Dzierżęcinki, nad jeziorem Jamno. Miasto jest większym ośrodkiem kulturalnym w regionie, w którym znajdują się teatry, kina, filharmonia, amfiteatr oraz muzea. Koszalin stanowi węzeł komunikacji pasażerskiej, gdzie znajduje się dworzec autobusowy i kolejowy. Centrum miasta znajduje się ok. 11 km od Morza Bałtyckiego. Miasto leży nad brzegiem nadmorskiego jeziora Jamno. Koszalin posiada wiele interesujących atrakcji turystycznych, które co roku odwiedzają tysiące turystów.

Oto kilka z nich:

FILHARMONIA KOSZALIŃSKA im. St. Moniuszki

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki jest najstarszą - powstałą w 1956 roku - tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Jest finansowana z budżetu Miasta Koszalina, a także dofinansowywana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Filharmonia Koszalińska organizuje około 140 koncertów rocznie, z czego połowę stanowią koncerty symfoniczne. Większość z nich odbywa się w efektownej pod względem architektonicznym siedzibie instytucji, która charakteryzuje się doskonałymi warunkami akustycznymi.  Od 2017 roku funkcję Pierwszego Dyrygenta Filharmonii Koszalińskiej pełni Jakub Chrenowicz.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki
ul. Piastowska 2
75-400 Koszalin

GÓRA CHEŁMSKA

Nad Koszalinem wznosi się Góra Chełmska - wspaniały teren wypoczynkowo - rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Ze zbudowanej na szczycie w 1888 roku wieży o wysokości 31,5 m rozciąga się widok na panoramę Koszalina. Góra Chełmska jest też celem licznych pielgrzymek przybywających z całej Polski do stojącej na szczycie kaplicy - Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej. 

MŁYN I KAMIENICA MŁYNARZA

Przy ul. Młyńskiej wznosi się dawny młyn i kamienica młynarza z XIX wieku - dzisiejsza siedziba Muzeum. W zabytkowej zagrodzie rybackiej z połowy XIX wieku, w pobliżu Muzeum podziwiać można zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej.

PARK KSIĄŻĄT POMORSKICH (ul. Grodzka 17)

Jest to idealne miejsce na spokojny spacer w wolny dzień. Tutaj Gościom parku towarzyszy piękna natura. Park ten podzielony jest na dwie części: starszą - sektor A oraz młodszą - sektor B. W tej pierwszej warto zaobserwować okazałe, 300 letnie drzewa, na przykład klon jawor, który nazywany jest Drzewem Czarownic. W tej części znajduję się również popularny staw Książęcy, a także rzeczka Dzierżęcinka. W drugiej części Paku również znajduję się wiele ciekawych okazów roślinnych. 

PARK WODNY (ul. Rolna 14, tel. 94 721 60 06)

Idealne miejsce na spędzenie wolnego, deszczowego dnia z rodziną w aktywny sposób. Park wodny to świetna zabawa zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych. Tutaj czekają takie atrakcje, jak: basen sportowy, rekreacyjny, małe spa, fitness i wiele innych.

Godziny otwarcia:

 • Basen sportowy: 7.00 - 22.00
 • Basen rekreacyjny: 9.00 - 22.00

MUZEUM W KOSZALINIE (ul. Młyńska 37, tel. 94 343 20 11)

Idealne miejsce dla całej rodziny. Tutaj wszyscy mogą pogłębić swoją wiedzę historyczną w ciekawy sposób. Goście mogą zapoznać się z wystawami stałymi oraz czasowymi, z ekspozycjami etnograficznymi i archeologicznymi. 

Godziny otwarcia:

 • od 16 września do 15 maja
  od wtorku d niedzieli
  od 10.00 do 16.00
 • od 16 maja do 15 września
  od wtorku do niedzieli
  od 10.00 do 17.00
 • w lipcu i sierpniu muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia.

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.lazy.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0